MPL-AL4020-1R0
Manufacturer Part Number:
MPL-AL4020-1R0
Manufacturer/Brand:
Monolithic Power Systems
Part of Description:
FIXED IND 1UH 7.9A 10.1 MOHM SMD
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
8.6A
Current Rating (Amps) :
7.9 A
DC Resistance (DCR) :
10.1mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 155°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)