RB095BM-60FHTL
Manufacturer Part Number:
RB095BM-60FHTL
Manufacturer/Brand:
ROHM Semiconductor
Part of Description:
DIODE (RECTIFIER FRD) 60V-VRM 60
Stock Condition:
2,500
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 60 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
8.3 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580 mV @ 3 A