MBRF10100CTR
Manufacturer Part Number:
MBRF10100CTR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A ITO220AB
Stock Condition:
911
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 100 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AB
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 5 A