MBRL40100FCT-BP
Manufacturer Part Number:
MBRL40100FCT-BP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Components (MCC)
Part of Description:
SCHOTTKY BARRIER RECTIFIERS 100V
Stock Condition:
5,000
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80 µA @ 100 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AB
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
710 mV @ 20 A