STPS30M60CT
Manufacturer Part Number:
STPS30M60CT
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Stock Condition:
500
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80 µA @ 60 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Last Time Buy
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
590 mV @ 15 A