V40PW45C-M3/I
Manufacturer Part Number:
V40PW45C-M3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 20A SLIMDPAK
Stock Condition:
2,118
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.2 mA @ 45 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SlimDPAK
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640 mV @ 20 A