GHXS060B120S-D3
Manufacturer Part Number:
GHXS060B120S-D3
Manufacturer/Brand:
SemiQ
Part of Description:
MODULE SCHOTTKY 1200V 60A SOT227
Stock Condition:
65
Manufacturer :
SemiQ
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
161A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 1200 V
Diode Configuration :
2 Independent
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 60 A