VS-48CTQ060STRL-M3
Manufacturer Part Number:
VS-48CTQ060STRL-M3
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 20A D2PAK
Stock Condition:
7,300
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 mA @ 60 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AB (D²PAK)
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
610 mV @ 20 A