V20DM150CHM3/I
Manufacturer Part Number:
V20DM150CHM3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO263AC
Stock Condition:
1,980
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.24 V @ 10 A