V8KM60DU-M3/I
Manufacturer Part Number:
V8KM60DU-M3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 8A FLATPAK
Stock Condition:
6,390
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 60 V
Diode Configuration :
2 Independent
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
8-PowerTDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
FlatPAK 5x6 (Dual)
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640 mV @ 4 A