GD2X100MPS12N
Manufacturer Part Number:
GD2X100MPS12N
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
1200V 200A SOT-227 SIC SCHOTTKY
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
136A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 1200 V
Diode Configuration :
2 Independent
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 100 A