FS1406-1050-AL
Manufacturer Part Number:
FS1406-1050-AL
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
DC DC CONVERTER 1.05V
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
6A
Efficiency :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
17-SMD Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.13" L x 0.13" W x 0.06" H (3.3mm x 3.3mm x 1.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module, Digital
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
1.05V