4703-12-1-1000-001-1-TS
Manufacturer Part Number:
4703-12-1-1000-001-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLK 100'
Stock Condition:
11
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
65/0.0100"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.252" (6.40mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.031" (0.80mm)
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 4703
Voltage :
Wire Gauge :
12 AWG