QS74FCT162240TPA
- Manufacturer Part Number:
- QS74FCT162240TPA
- Manufacturer/Brand:
- Quality Semiconductor
- Part of Description:
- IC BUFFER INVERT BIPOLAR 5V
- Manufacturer :
- Quality Semiconductor
- Product Category :
- Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- Current - Output High, Low :
- 115mA, 24mA
- Input Type :
- Logic Type :
- Buffer, Inverting, Line Driver
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 4
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Type :
- 3-State
- Package / Case :
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 5V