2200/26BU-1001
Manufacturer Part Number:
2200/26BU-1001
Manufacturer/Brand:
Daburn
Part of Description:
HOOK-UP STRND 26AWG BLU 1000'
Manufacturer :
Daburn
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.040" (1.02mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1429
Voltage :
150V
Wire Gauge :
26 AWG