MPL-AT2512-1R5
Manufacturer Part Number:
MPL-AT2512-1R5
Manufacturer/Brand:
Monolithic Power Systems
Part of Description:
FIXED IND 1.5UH 3.2A 56 MOHM SMD
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
4.2A
Current Rating (Amps) :
3.2 A
DC Resistance (DCR) :
56mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)