74ACT240MTCX
- Manufacturer Part Number:
- 74ACT240MTCX
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- IC BUFFER INVERT 5.5V 20TSSOP
- Manufacturer :
- onsemi
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 20-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V