SN74LVCZ240APW
- Manufacturer Part Number:
- SN74LVCZ240APW
- Part of Description:
- IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
- Stock Condition:
- 301
- Product Category :
- Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Input Type :
- Logic Type :
- Buffer, Inverting
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- 3-State
- Package / Case :
- 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 20-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 3.6V