MPL-SE6040-6R8
Manufacturer Part Number:
MPL-SE6040-6R8
Part of Description:
FIXED IND 6.8UH 4.4A 33 MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
4.1A
Current Rating (Amps) :
4.4 A
DC Resistance (DCR) :
33mOhm
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard, 2 Lead
Shielding :
Semi-Shielded
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)