DDB2U20N12W1RFB11BPSA1
Manufacturer Part Number:
DDB2U20N12W1RFB11BPSA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
LOW POWER EASY AG-EASY1B-2311
Stock Condition:
21
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
58 µA @ 1200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
AG-EASY1B-1
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.85 V @ 20 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV