GHXS030A060S-D1E
Manufacturer Part Number:
GHXS030A060S-D1E
Manufacturer/Brand:
SemiQ
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 30A SOT227
Stock Condition:
39
Manufacturer :
SemiQ
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 30 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600 V