2215/20RD-100
Manufacturer Part Number:
2215/20RD-100
Manufacturer/Brand:
Daburn
Part of Description:
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
Manufacturer :
Daburn
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Red
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1430
Voltage :
1000V
Wire Gauge :
20 AWG