2615/28-RD-100
Manufacturer Part Number:
2615/28-RD-100
Manufacturer/Brand:
Daburn
Part of Description:
HOOK-UP STRND 28AWG RED 100'
Manufacturer :
Daburn
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Red
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3132
Voltage :
300V
Wire Gauge :
28 AWG