LWW1008JT153
Manufacturer Part Number:
LWW1008JT153
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
1008, 5%, 153 Inductance (nH)
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
120 mA
DC Resistance (DCR) :
11.5Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Height - Seated (Max) :
0.084" (2.13mm)
Inductance :
15 µH
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
15 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Supplier Device Package :
1008
Tolerance :
±5%