24DA-1-1/2L-1-TEFC
Manufacturer Part Number:
24DA-1-1/2L-1-TEFC
Manufacturer/Brand:
Global Industrial
Part of Description:
24" TEFC ALUMINUM PROPELLER FAN
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Global Industrial
Product Category :
Blowers and Floor Dryers
Air Flow :
8200 CFM
Approval Agency :
CSA
Depth :
20"
Diameter :
Drive Type :
Direct
Height :
27-1/2"
Horsepower :
1-1/2
Includes :
Length (Inches) :
Motor Type :
Totally Enclosed
Mounting Type :
Noise :
84dB(A)
Product Status :
Active
RPM :
1725
Type :
Propeller Fan
Voltage :
115V/230V