MIC7300BMM-TR
- Manufacturer Part Number:
- MIC7300BMM-TR
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8MSOP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
- -3db Bandwidth :
- Amplifier Type :
- General Purpose
- Current - Input Bias :
- 0.5 pA
- Current - Output / Channel :
- 115 mA
- Current - Supply :
- 1.5mA
- Gain Bandwidth Product :
- 370 kHz
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Type :
- Rail-to-Rail
- Package / Case :
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Slew Rate :
- 0.5V/µs
- Supplier Device Package :
- 8-MSOP
- Voltage - Input Offset :
- 1 mV
- Voltage - Supply Span (Max) :
- 10 V
- Voltage - Supply Span (Min) :
- 2.2 V