LWW0603JTH7N5
Manufacturer Part Number:
LWW0603JTH7N5
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
0603, 5%, High Current and Q, 7N
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.1 A
DC Resistance (DCR) :
59mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.7GHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance :
7.5 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
38 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%