SARLS-25X150MM
Manufacturer Part Number:
SARLS-25X150MM
Manufacturer/Brand:
Sarnikon
Part of Description:
EXTRUDED HEATSINK 25MM X 150MM
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Sarnikon
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Thermal Tape, Adhesive
Diameter :
0.984" (25.00mm) OD
Fin Height :
0.295" (7.50mm)
Length :
5.906" (150.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Natural Anodized
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Circular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
0.984" (25.00mm)