ACM3B12H-S(0.350C/W)
Manufacturer Part Number:
ACM3B12H-S(0.350C/W)
Manufacturer/Brand:
OLC Inc.
Part of Description:
Fin:25mm; Fan:12VDC/Tach
Stock Condition:
10
Manufacturer :
OLC Inc.
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Tape, Bolt On
Diameter :
Fin Height :
0.984" (25.00mm)
Length :
4.459" (113.50mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
Thermal Resistance @ Natural :
0.35°C/W
Type :
Side Mount with Fan
Width :
3.543" (90.00mm)