262-75ABE01
Manufacturer Part Number:
262-75ABE01
Manufacturer/Brand:
Wakefield Thermal
Part of Description:
HEATSINK VERT/HORIZ BLACK TO-220
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Press Fit and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
0.500" (12.70mm)
Length :
0.750" (19.05mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-220
Power Dissipation @ Temperature Rise :
3.0W @ 80°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
10.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
26.70°C/W
Type :
Board Level, Vertical
Width :
0.570" (14.47mm)