658-35ABT5
Manufacturer Part Number:
658-35ABT5
Manufacturer/Brand:
Wakefield Thermal
Part of Description:
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
Diameter :
Fin Height :
0.350" (8.89mm)
Length :
1.100" (27.94mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
3.00°C/W @ 800 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.100" (27.94mm)