BTA12-12S12S
Manufacturer Part Number:
BTA12-12S12S
Manufacturer/Brand:
Bellnix Co., LTD.
Part of Description:
DC DC CONVERTER 12V 1.5W
Manufacturer :
Bellnix Co., LTD.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
125mA
Efficiency :
82%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
10-SMD Module, 7 Leads
Power (Watts) :
1.5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.66" L x 0.65" W x 0.33" H (16.8mm x 16.6mm x 8.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
12V