0603DC-62NXGRW
Manufacturer Part Number:
0603DC-62NXGRW
Manufacturer/Brand:
COILCRAFT
Part of Description:
FIXED IND 62NH 970MA 312MOHM SMD
Stock Condition:
8,790
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
970 mA
DC Resistance (DCR) :
312mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Inductance :
62 nH
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
73 @ 900MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±2%