0402DC-56NXGRW
Manufacturer Part Number:
0402DC-56NXGRW
Part of Description:
FIXED IND 56NH 460MA 690MOHM SMD
Stock Condition:
32,619
Current Rating (Amps) :
460 mA
DC Resistance (DCR) :
690mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.21GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
54 @ 900MHz
Size / Dimension :
0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Tolerance :
±2%