0603DC-6N8XJRW
Manufacturer Part Number:
0603DC-6N8XJRW
Manufacturer/Brand:
COILCRAFT
Part of Description:
FIXED IND 6.8NH 2.58A 48MOHM SMD
Stock Condition:
4,249
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
2.58 A
DC Resistance (DCR) :
48mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
5.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Inductance :
6.8 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
100 @ 900MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%