ASEK723KMA-20AB-T-DK
Manufacturer Part Number:
ASEK723KMA-20AB-T-DK
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
EVAL BOARD FOR ACS723KMA
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Evaluation Boards - Sensors
Embedded :
Interface :
Analog
Product Status :
Active
Sensing Range :
20A
Sensitivity :
100mV/A
Sensor Type :
Current Sensor
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
ACS723KMA
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V