CXA-0066-14-1-9CS2973
Manufacturer Part Number:
CXA-0066-14-1-9CS2973
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP 14AWG 600V WHITE
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Conductor Strand :
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.122" (3.10mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
14 AWG