WB0402T68NSJ
Manufacturer Part Number:
WB0402T68NSJ
Manufacturer/Brand:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Part of Description:
WW IND 0402 68NH 5%
Stock Condition:
8,000
Manufacturer :
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
100 mA
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.62GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Inductance :
68 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±5%