MPL-AL6060-8R2
Manufacturer Part Number:
MPL-AL6060-8R2
Part of Description:
FIXED IND 8.2UH 8A 19 MOHM SMD
Stock Condition:
527
Current - Saturation (Isat) :
7A
Current Rating (Amps) :
8 A
DC Resistance (DCR) :
19mOhm
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Inductance :
8.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)