HM79-30181LFTR13
Manufacturer Part Number:
HM79-30181LFTR13
Manufacturer/Brand:
TT Electronics
Part of Description:
FIXED IND 180UH 360MA 1.022 OHM
Stock Condition:
963
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
360 mA
DC Resistance (DCR) :
1.022Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Inductance :
180 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%