AIF120F300N-L
Manufacturer Part Number:
AIF120F300N-L
Manufacturer/Brand:
Artesyn Embedded Power
Part of Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 600W
Stock Condition:
23
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
120A
Efficiency :
87%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
600 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
420V
Voltage - Input (Min) :
250V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
3.3V