MTWA4-48-12
Manufacturer Part Number:
MTWA4-48-12
Manufacturer/Brand:
Daburn
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 4 WATTS MEDICAL
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Daburn
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
146mA, 146mA
Efficiency :
82%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
16-DIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
3.5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.96" L x 0.57" W x 0.40" H (24.3mm x 14.4mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
5 kV
Voltage - Output 1 :
12V