AVD85-48S12-6L
Manufacturer Part Number:
AVD85-48S12-6L
Manufacturer/Brand:
Artesyn Embedded Power
Part of Description:
DC DC CONVERTER 12V 85W
Stock Condition:
71
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
7A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Package / Case :
8-DIP Module, 1/16 Brick
Power (Watts) :
85 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V