36501E16NJTDG
Manufacturer Part Number:
36501E16NJTDG
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
FIXED IND 16NH 560MA 220MOHM SMD
Stock Condition:
459
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
560 mA
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.61mm)
Inductance :
16 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
24 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±5%