HFI-160808-1N8S
- Manufacturer Part Number:
- HFI-160808-1N8S
- Manufacturer/Brand:
- Jaro Components Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 1.8NH 1A 100 MOHM SMD
- Stock Condition:
- 772
- Manufacturer :
- Jaro Components Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 1 A
- DC Resistance (DCR) :
- 100mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 6GHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.037" (0.95mm)
- Inductance :
- 1.8 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 MHz
- Material - Core :
- Ceramic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Q @ Freq :
- 8 @ 100MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Supplier Device Package :
- 0603 (1608 Metric)
- Tolerance :
- ±0.3nH