3266-20-1-0500-001-1-TS
Manufacturer Part Number:
3266-20-1-0500-001-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 25'
Stock Condition:
16
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
21/0.0071"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Black
Length :
25.00' (7.62m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 125°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
UL Style 3266
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG