BSI-3.3S3R0A
Manufacturer Part Number:
BSI-3.3S3R0A
Manufacturer/Brand:
Bellnix Co., LTD.
Part of Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Stock Condition:
60
Manufacturer :
Bellnix Co., LTD.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
91%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
18-SIP Module, 10 Leads
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.01" L x 0.35" W x 0.85" H (51.0mm x 8.8mm x 21.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
13.6V
Voltage - Input (Min) :
4.75V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
3.3V