55PC1811-20-2-9-F871
Manufacturer Part Number:
55PC1811-20-2-9-F871
Part of Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG WHT
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.087" (2.21mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Operating Temperature :
150°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG