10982-18-1-2000-004-1-TD
Manufacturer Part Number:
10982-18-1-2000-004-1-TD
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V RED 10'
Stock Condition:
8
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyphenylene Ether, Modified (mPPE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Red
Length :
10.00' (3.05m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10982
Voltage :
300V
Wire Gauge :
18 AWG