74OL6001300
Manufacturer Part Number:
74OL6001300
Manufacturer/Brand:
onsemi
Part of Description:
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Logic Output Optoisolators
Common Mode Transient Immunity (Min) :
5kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max) :
Current - Output / Channel :
40 mA
Data Rate :
15MBd
Input Type :
Logic
Inputs - Side 1/Side 2 :
1/0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Output Type :
Push-Pull, Totem Pole
Package / Case :
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ) :
45ns, 5ns
Supplier Device Package :
6-DIP
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V